Home » Unemployed Graduates / Diploma Holders Training Program – 2020 – Selected List Updated
Unemployed Graduates / Diploma Holders Training Program - 2020 - Selected List Updated

Unemployed Graduates / Diploma Holders Training Program – 2020 – Selected List Updated

by English In Sinhala
842 views
Anynet call free packge

Placement of Unemployed Graduates – 2020

The list of names of the candidates selected for the training program scheduled for the unemployed youth who have completed a Bachelor’s degree recognized by the University Grants Commission or a Diploma program recognized by the University Grants Commission as an equivalent to the above before 02.08.2020 is hereby publicly notified along with the
respective Districts.

The list of names of the graduates, respective to the decision taken by the Cabinet of Ministers at 27.02.2020, to whom appointments could not be granted due to technical errors arisen at the interviews held in 2019 as per the cabinet decision no 19/2003/105/036-I dated 23.07.2019 for recruitment of graduates under the Ministry of National Policies, Economic Affairs, Resettlements and Rehabilitation, Northern Province Development and Youth Affairs and the list of names of graduates who have exceeded 35 years but not completed 45 years of age as at the closing date of application.

19/2003/105/036-I ஆம் இலக்க 2019.07.23 ஆம் திகதிய அமைச்சரவை விஞ்ஞாபனத்துக்கு கிடைத்த தீர்மானத்தின்படி தேசிய கொள்கைகள் பொருளாதார விவகாரங்கள், மீள் குடியேற்றம் மற்றும் புனர்வாழ்வு வடமாகாண அபிவிருத்தி மற்றும் இளைஞர் விவகாரங்கள் அமைச்சின் கீழ் 2019 ஆம் ஆண்டில் பட்டதாரிகளை ஆட்சேர்ப்புச் செய்யும் நேர்முகப்பரீட்சையில் ஏற்பட்ட தொழில்நுட்ப கோளாறுகளினால் நியமனங்கள் வழங்கமுடியாது போன மற்றும் விண்ணப்பப்பத்திரங்களை ஏற்கும் கடைசித் திகதியாகும் போது 35 வயதுக்கு மேற்பட்ட எனினும் 45 வயதினை பூர்த்தி செய்யாத பட்டதாரிகள் தொடர்பில் 2020.02.27 ஆம் திகதி கூடிய அமைச்சரவையினால் எடுக்கப்பட்ட தீர்மானத்திற்கு இணங்க அந்தப் பட்டதாரிகளின் பெயர்ப்பட்டியல்.

No. Divisional Secratariat Selected List
1 Sri Jayewadhanepura Kotte
2 Moratuwa
3 Maharagama
4 Seethawaka
5 Dehiwala
6 Kolonnawa
7 Kesbewa
8 Homagama
9 Colombo
10 Thimbirigasyaya
11 Padukka
12 Ratmalana
13 Kaduwela
No. Divisional Secratariat Selected List
1 Kelaniya
2 Dompe
3 Gampaha
4 Minuwangoda
5 Ja-Ela
6 Negombo
7 Biyagama
8 Divulapitiya
9 Wattala
10 Attanagalla
11 Katana
12 Meerigama
13 Mahara
No. Divisional Secratariat Selected List
1 Beruwala
2 Millaniya
3 Bandaragama
4 Baduraliya (Palindanuwara)
5 Madurawala
6 Ingiriya
7 Dodangoda
8 Kalutara
9 Walallawita
10 Mathugama
11 Panadura
12 Horana
13 Agalawatta
14 Bulathsinhala
No. Divisional Secratariat Selected List
1 Doluwa
2 Gangawatakorale
3 Thumpane (Galagedara)
4 Pathahewaheta
5 Akurana
6 Kundasale
7 Udadumbara
8 Medadumbara
9 Pathadumbara
10 Udunuwara
11 Hatharaliyadda
12 Poojapitiya
13 Pasbage Korale
14 Harispattuwa
15 Panwila
16 Udapalatha – Gampola
17 Yatinuwara
18 Deltota
19 Ganga Ihala Korale
20 Minipe
No. Divisional Secratariat Selected List
1 Galewela
2 Matale
3 Yatawatta
4 Wilgamuwa
5 Rathtota
6 Ambangaga Korale
7 Dambulla
8 Pallepola
9 Ukuwela
10 Naula
11 Laggala – Pallegama
No. Divisional Secratariat Selected List
1 Kothmale
2 Ambagamuwa
3 Walapane
4 Haguranketha
5 Nuwaraeliya (town)
No. Divisional Secratariat Selected List
1 Imaduwa
2 Bope-Poddala
3 Neluwa
4 Nagoda
5 Gonapinuwala
6 Thawalama
7 Welivitiya-Divithura
8 Baddegama
9 Balapitiya
10 Galle – Four Gravets
11 Ambalangoda
12 Akmeemana
13 Bentota
14 Elpitiya
15 Niyagama
16 Yakkalamulla
17 Habaraduwa
18 Hikkaduwa
19 Karandeniya
No. Divisional Secratariat Selected List
1 Malimbada
2 Welipitiya
3 Dikwella
4 Kirinda – Puhulwella
5 Matara
6 Akuressa
7 Kamburupitiya
8 Weligama
9 Devinuwara
10 Pitabeddara
11 Athuraliya
12 Hakmana
13 Thihagoda
14 Mulatiyana
15 Kotapola
16 Pasgoda
No. Divisional Secratariat Selected List
1 Beliatta
2 Katuwana
3 Sooriyawewa
4 Tangalle
5 Ambalantota
6 Okewela
7 Hambantota
8 Lunugamwehera
9 Tissamaharamaya
10 Angunakolapelessa
11 Walasmulla
12 Weeraketiya
No. Divisional Secratariat Selected List
1 Valikamam South (Uduvil)
2 Valikamam East (Kopay)
3 Nallur
4 Island North (Kayts)
5 Jaffna
6 Wadamarachchi East (Maruthankerny)
7 Wadamarachchi South West (Karaveddy)
8 Wadamarachchi North (Point-Pedro)
9 Karainagar
10 Valikamam South-West (Sandilipay)
11 Valikamam North (Tellipalai)
12 Thenmaradchi (Chavakachcheri)
13 Delft
14 Valikamam West (Chankanai)
15 Island South (Velanai)
No. Divisional Secratariat Selected List
1 Mannar Town
2 Nanattan
3 Manthai West
4 Madhu
5 Musali
No. Divisional Secratariat Selected List
1 Vavuniya South
2 Vavuniya North
3 Vengalacheddikulam
4 Vavuniya
No. Divisional Secratariat Selected List
1 Vavuniya South
2 Vavuniya North
3 Vengalacheddikulam
4 Vavuniya
No. Divisional Secratariat Selected List
1 Maritime Paththu
2 Puthukkudiyiruppu
3 Oddusudan
4 Thunukkai
5 Manthei East
6 Welioya
No. Divisional Secratariat Selected List
1 Karachchi
2 Kandawalai
3 Pachchilaipallai
4 Poonakary
No. Divisional Secratariat Selected List
1 Manmunai South West (Paddippalai)
2 Manmunai North (Batticaloa)
3 Kaththankudy
4 Koralaipattu (Valaichenai)
5 Koralaipattu North (Vakarai)
6 Koralaipattu South (Kiran)
7 Koralaipattu Central
8 Koralaipattu West (Oddamavadi)
9 Eravur Town
10 Manmunaipattu (Areipattu)
11 Manmunai West (Vavunativu)
12 Manmunai South (Kaluwanchikudy)
13 Eravurpattu (Chenkalady)
14 Porativu Pattu (Vellavely)
No. Divisional Secratariat Selected List
1 Manmunai South West (Paddippalai)
2 Manmunai North (Batticaloa)
3 Kaththankudy
4 Koralaipattu (Valaichenai)
5 Koralaipattu North (Vakarai)
6 Koralaipattu South (Kiran)
7 Koralaipattu Central
8 Koralaipattu West (Oddamavadi)
9 Eravur Town
10 Manmunaipattu (Areipattu)
11 Manmunai West (Vavunativu)
12 Manmunai South (Kaluwanchikudy)
13 Eravurpattu (Chenkalady)
14 Porativu Pattu (Vellavely)
No. Divisional Secratariat Selected List
1 Addalaichenai
2 Kalmunai South
3 Sammanthurai
4 Kalmunai North
5 Padiyathalawa
6 Saindamarudu
7 Dehiaththakandiya
8 Navithanveli
9 Akkaraipattu
10 Nindavur
11 Damana
12 Alayadivembu
13 Lahugala
14 Irakkamam
15 Karathivu
16 Uhana
17 Mahaoya
18 Pothuwil
19 Thirukkowil
20 Ampara
No. Divisional Secratariat Selected List
1 Kinniya
2 Seruwila
3 Kuchchaweli
4 Kantale
5 Thambalagamuwa
6 Verugal (Echchalampattu)
7 Trinkomalee (Town & Gravets)
8 Padavisripura
9 Gomarankadawala
10 Muthur
No. Divisional Secratariat Selected List
1 Ambanpola
2 Kotawehera
3 Bingiriya
4 Weerambugedara
5 Alawwa
6 Kuliyapitiya East
7 Udubaddawa
8 Mawathagama
9 Mallawapitiya
10 Rasnayakapura
11 Bamunakotuwa
12 Ridigama
13 Ganewatta
14 Mahawa
15 Nikaweratiya
16 Pannala
17 Maspotha
18 Ibbagamuwa
19 Wariyapola
20 Panduwasnuwara East (Katupotha)
21 Polgahawela
22 Kobeigane
23 Ehetuwewa
24 Panduwasnuwara West (Hettipola)
25 Kurunagala
26 Polpithigama
27 Narammala
28 Giribawa
29 Galgamuwa
30 Kuliyapitiya West
No. Divisional Secratariat Selected List
1 Anamaduwa
2 Arachchikattuwa
3 Chilaw / Halawatha
4 Dankotuwa
5 Kalpitiya
6 Karuwalagaswewa
7 Madampe
8 Mahakumbukkadawala
9 Mahawewa
10 Mundel
11 Nattandiya
12 Nawagaththegama
13 Pallama
14 Puttalam
15 Wanathavilluwa
16 Wennappuwa
No. Divisional Secratariat Selected List
1 Padaviya
2 Palagala
3 Mihinthale
4 Nachchaduwa
5 Thalawa
6 Mahawilachchiya
7 Medawachchiya
8 Ipalogama
9 Thirappane
10 Rajanganaya
11 Palugaswewa
12 Kekirawa
13 Rambewa
14 Kebithigollewa
15 Thambutthegama
16 Nuwaragam Palatha East
17 Nochchiyagama
18 Horowpothana
19 Galnewa
20 Galenbindunuwewa
21 Nuwaragam Palatha Central
22 Kahatagasdigiliya
No. Divisional Secratariat Selected List
1 Hingurakgoda
2 Dimbulagala
3 Welikanda
4 Thamankaduwa
5 Elahera
6 Madirigiriya
7 Lankapura
No. Divisional Secratariat Selected List
1 Rideemaliyadda
2 Kandaketiya
3 Lunugala
4 Badulla
5 Bandarawela
6 Haputale
7 Soranathota
8 Meegahakiula
9 Passara
10 Ella
11 Welimada
12 Uva Paranagama
13 Haliela
14 Haldummulla
15 Mahiyanganaya
No. Divisional Secratariat Selected List
1 Badalkumbura
2 Wellawaya
3 Monaragala
4 Thanamalwila
5 Madulla
6 Sewanagala
7 Buththala
8 Siyambalanduwa
9 Bibile
10 Kataragama
11 Medagama
No. Divisional Secratariat Selected List
1 Ayagama
2 Balangoda
3 Eheliyagoda
4 Elapatha
5 Embilipitiya
6 Godakawela
7 Imbulpe
8 Kahawatta
9 Kalawana
10 Kiriella
11 Kolonna
12 Kuruwita
13 Niwithigala
14 Opanayaka
15 Pelmadulla
16 Ratnapura
17 Weligepola
No. Divisional Secratariat Selected List
1 Deraniyagala
2 Kegalle
3 Mawanella
4 Galigamuwa
5 Warakapola
6 Yatiyantota
7 Aranayake
8 Rambukkana
9 Bulathkohupitiya
10 Dehiowita
11 Ruwanwella

Related Articles

Leave a Comment

Education Resources.lk
Education Resources for All

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More